A kispiaci Feszületnél

A kispiaci Feszületnél

2014. május 29., csütörtök

NEVES POLITOLÓGUS VOLT A SZÖVETSÉG VENDÉGE



Tóth Gy. László Magyarkanizsán járt

Pénteken este a Művészetek Háza kisszínpadán a kispiaci Rákóczi Szövetség szervezésében Tóth Gy. László volt a magyarkanizsai publikum vendégelőadója. A leginkább az Echo Televízióból ismert politológus, szakkommentátor először látogatott el a Délvidékre, ezért külön megköszönte a szervezőknek, hogy biztosítottak neki lehetőséget, a vajdasági közönség előtt megmutatkozni.
A neves szakember nem egyedül érkezett: két fiatalabb ismerőse is elkísérte: a magyar közszolgálati rádióból, illetve az egyetemen kutató szakos kollégája volt kíváncsi mindarra, amit Magyarkanizsa, és környéke jelent mostanában a határon túli közösség életében.
A vendégek a délutánt az ismerkedésnek szánták.

A színpadon az előadó
 A helyi - pontosabban a balkáni, szerb - specialitásokkal bőven ellátott ebéd elköltése után a központ bejárása, nevezetességeink megtekintése volt a szándékuk. A helytörténeti ismertetővel kísért városnézés a Tisza-parton folytatódott, ahol a természeti szépségek mellett felkeresték, és tiszteletüket tették az 1944-ben kivégzett ártatlan magyar áldozatok emléke előtt is. 
A szomorú múltidézés mellett a magyarországi vendégeket leginkább az érdekelte, miként látják a házigazdák Szerbia esélyeit, majdani tagfölvételét az Európa Unióban; hogy áll most a balkáni nemzetpolitika; mi van a „magyarverésekkel”; hatékonyan működik-e a belgrádi kormány gazdaságpolitikája; a Koszovó kérdéskör éppen melyik szakaszában áll; és minderre a délvidéki magyar politikum milyen válaszokat tud megfogalmazni? 
Magyarán, arra voltak kíváncsiak, hogy mi, akik itt élünk, tapasztalataink révén milyen véleményt formálunk – egyáltalán merünk-e véleményt mondani? - a bennünket körülvevő, környezetünket alakító problémákról, van-e legalább kínálkozó részleges megoldás, cselekvő erő, akarat, hogy a határon túli közösség déli része a ránk váró években, évtizedekben is nagy biztonsággal megőrizhesse önazonosság-tudatát. Az őszinte kérdések hasonló módon nyílt válaszokat eredményeztek, és ezért jó szívvel elmondhatjuk, hogy Tóth Gy. László és kísérete révén nem csak nyílt szellemű, sorsunkat jobbítani szándékozó szakembereket ismerhettünk meg, hanem igazi barátokat, akik szívügyüknek tekintik a Kárpát-medencei összmagyarság jövőjének alakulását.
A könyvbemutatóval egybekötött előadás hat órakor kezdődött. Pósa Károly, a házigazdák nevében köszöntötte a vendéget és a közönséget, majd felvezető szövegében utalt arra, hogy mennyire meg kell becsülnünk azokat az embereket, akik saját erőből, önfeláldozóan hajlandóak segíteni más, tőlük messzebbre szakadt, és időnként mostoha körülmények között élő nemzettestvéreiknek. 
Ebben a minőségben Tóth Gy. László és munkatársai jelesre vizsgáztak, hisz minden ellenszolgáltatás nélkül, önzetlen módon, első szóra vállalták a meghívást. 
A későbbiekben a résztvevő közönség azt is megtapasztalhatta, hogy a jó hírű politológus nem cáfol rá szakértői nagyságára sem: a bő egy órás előadásának minden percében érdekfeszítő tudott lenni, és ugyanolyan pontos diagnózist festett a világban uralkodó események összefüggéseiről, mint azt a tévénézők tőle már megszokhatták. 
Az est legizgalmasabb része mégis a második részben volt, amikor a kanizsai közönség személyre szabott, föltett kérdéseit válaszolta meg Tót Gy. László. 

Megtelt a nézőtér
Köntörfalazás nélkül kimondta véleményét úgy az ukrán válságról, mint a közelmúltban történt magyarországi választások földcsuszamlás-szerű eredményéről. Mindeközben azt sem rejtette véka alá, hogy Európában a dolgok messze nem úgy haladnak, ahogy azt nekünk ígérték, vagy ahogy mostanában láttatni szeretnék.
A rendezvény a szerző könyveinek a dedikálásával ért véget. Ritkán hall a kanizsai ember ennyi őszinte szót, tömény látleletet közéletünkről. Orbán Viktornak hét évig volt főtanácsadója a hozzánk jó szándékkal látogató szakember. 
Az írott, és az elektronikus médiánknak az ingerküszöbét mégsem ütötte meg Tóth Gy. László előadása. Több mint félszáz itteniét viszont igen, akik egy élménnyel, tartalmas esttel lettek gazdagabbak. És egy ígérettel, hogy a jövőben – egy újbóli alkalommal - ismét számíthatunk rá. Már: akiket érdekel ő, meg úgy általában a sorsunk.
 
     

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése